Život bez slunečních brýlí si nedokážete představit, vaše srdce teď ale zatoužilo po těch polarizačních? Proč ne! Pojďme si na ně trochu posvítit. Polarizace totiž neznamená přidanou ochranu vůči UV záření, jak si mnozí možná myslí, ale chrání vaše oči před oslněním a nepříjemnými odrazy při jasném světle.
Oblíbenost polarizačních brýlí roste, proto není od věci si říct, jak vypadají a k čemu slouží. Na trhu jsou k dostání v mnoha barvách, velikostech a tvarech.
Kromě základního UV filtru disponují ještě nadstavbovým filtrem, který propouští jen pozitivní vertikální světlo, to horizontální naopak pohlcují. Oceníte je třeba při řízení – komu z nás, řidičů, se totiž nestalo, že je během řízení oslnilo světlo odrážející se od louže, jezera, mokré silnice?
Nikdy jste o polarizačních brýlích neslyšeli a zajímá vás, co ta polarizace vlastně je? Pak vězte, že denní světlo se prostorem kolem nás šíří v kmitajících vlnách. Polarizované neboli odražené světlo se pak pohybuje buď horizontálně, nebo vertikálně.
Vertikální světlo je pro nás užitečné, díky němu vidíme barevně a kontrastně.
Horizontální světlo vytváří optické šumy a oslnění.
Víte, že sluneční záření se šíří všemi směry, ale světlo, které se odrazí od nějakého povrchu se šíří již pouze horizontálně? Právě na této vlastnosti světla je založen polarizační filtr a propouští ho pouze ve vertikální rovině.
Přemýšlíte, v čem jsou polarizační brýle lepší než ty sluneční, když žádnou přidanou hodnotu vůči UV záření nemají? Čtěte dál, seznámíme vás s pěti důvody, proč sáhnout po těch polarizačních, které odstraňují nepříjemné odlesky od oslnivých ploch jako je vozovka po dešti, hladiny vody, lesknoucí se okna nebo jiné předměty pod odrazem slunce.
Polarizační čočky zvyšují ostrost vidění, objekty zdají jasnější a jemnější. Zlepšují vnímavost barevného spektra.
Polarizační brýle lze používat po celý rok. Používají je především řidiči, lyžaři, cyklisti, rybáři, ale i jiní sportovci, kteří přicházejí do styku se sluncem.
Polarizační brýle výrazně zvyšují bezpečnost při řízení automobilu, ale i jízdě na lyžích či kole.
Velice vhodné jsou pro rybáře, protože odstraňují odlesky hladiny. Brýle pro rybáře mají navíc široké stranice, které brání bočnímu oslnění.
Polarizační brýle chrání zrak před nadměrným zářením, snižují námahu oka a působí tak jako prevence různých onemocnění očí a zraku.
Přesvědčili jsme vás o jejich přednostech, nejste si ale jisti, jak je v obchodě poznáte? Seznámíme vás s jednoduchým, ale osvědčeným trikem.
Dejte dvoje polarizační brýle podélně přes sebe a zkuste se přes ně na něco podívat. Sice ještě o něco ztmavnou, pořád přes ně ale uvidíte. Jakmile jedněmi otočíte o 90 ° tak, že se budou překrývat kolmo překrývat, promění se v neprůhledné brýle. Jak je to možné? Polarizační filtry se zkřížily tak, že žádné světlo nepropustí.